JKA (Jeremy Krauss Approach)

Jeremy Krauss Yaklaşımı

Türkiye’de bir ilk.

Avrupa ve Amerika’da uzun yıllardır uygulanan ve ilk olarak İstanbul’daki şubemizde Uzm. Fzt. Yonca Görgül tarafından uygulanmaya başlanan bu yöntem şimdi de İzmir’de. Jeremy Krauss Approach, özel ihtiyacı olan çocukların öğrenme, büyüme ve gelişmelerine yardımcı olan eşi benzeri olmayan bir yoldur.

JKA sağlam bir şekilde Nöroplastisite bilimi üzerine kuruludur. – Durum ne olursa olsun beynin yeni sinirsel bağlantılar ve gelişimsel yollar oluşturarak kendisini değiştirip yeniden düzenleyebilme yeteneği –

Merkez odak noktası, özel ihtiyaçları olan çocukların gelişmesine ve yeteneklerinin artırılmasına yardımcı olmak için uygulanan terapötik öğrenme sürecidir. Bu sinir sistemi ve kas-iskelet sisteminin büyümesi ve gelişmesine yardımcı olan nörofizyolojik bir tedavidir.

Amaç, herhangi bir çocuğun kendi gelişimsel zorlukları ne olursa olsun, fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak potansiyellerini daha iyi kullanabilmesidir.

JKA, her çocuğa akıllı bir insan olarak saygı duyan, non-invazif (cerrahi işlem gerektirmeyen uygulamalar) harekete dayalı bir yaklaşımdır.

% 100 kişiselleştirilmiştir, çocuğu bir çerçeveye sığdırmaya çalışmanın aksine her çocuğa uyan bir çerçeve geliştirir.

Progressive (İlerleyici) – Developmental (Gelişimsel) – Abilities (Beceriler) – Formation (Oluşum) adı verilen bir süreç kullanır. 

JKA HAKKINDA BİLİNMESİ ÖNEMLİ OLAN NEDİR?

• JKA, her çocuğa yetenekleri ve öğrenme potansiyeli olan eşsiz bir insan olarak bakan bütünsel bir yaklaşımdır.

• JKA, seanslar sırasında onları orada bulunmaya teşvik etmek de dahil olmak üzere velilerle iyi ve sürekli bir işbirliğine sahip olmayı hedefler.

• Ebeveynler serbestçe sorular sormaya teşvik edilir; bu, JKA terapistinin ne yaptığını açıklamasına yardımcı olur, böylece ebeveynler yapılanları daha iyi anlar ve çocuğunun gelişimini ve öğrenimini nasıl destekleyecekleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirler.

• Seans sırasında bir JKA terapisti için çocuğun kabul edilemez bir durumu veya özel sorunları yoktur: favori oyuncağını yanında tutmak isteme, tükürük sorunları, bebek bezi kullanma, ebeveynleri tarafından tutulma, müzik dinleme vb.

• JKA seansları sırasında diğer terapilere katılmanın hiçbir kısıtlaması yoktur.
Bu her çocuğun durumuna ve gelişimine bağlıdır. Bazen çocuğun öğrenme ve gelişimini geliştirmek için JKA ile birlikte diğer terapilerin de uygulanması teşvik edilir.

• Eğer çocuk öğretme şeklimizi öğrenemezse, öğretme şeklimizi değiştirerek çocuğun öğrenmesini sağlarız. 

SIKÇA SORULAN SORULAR
Hangi özel ihtiyaçları olan çocuklar JKA ile çalışmak için uygundur?

Serebral palsi, genetik spektrum bozuklukları, beyin hasarı, felç, global gelişimsel gecikmeler, tanı konulmamış durumlar, down sendromu

Çocuğun hangi durumlarında JKA yardımcı olabilir?

Motor spastisite, hipotoni, duyusal rahatsızlıklar, koordinasyon zorlukları, ince motor beceriler, kaba motor beceriler, duyusal motor beceriler, nöromotor beceriler

JKA ile çalışmaya hangi yaşta başlanabilir?

Herhangi bir yaş sınırlaması yoktur ancak mümkün olduğunca erken başlanması tavsiye edilir.

JKA seansının olumsuz bir yan etkisi var mı?

Bu yaklaşım nazik ve non-invaziftir. Çocukların büyük çoğunluğu JKA seansları ile ilgili zevkli ve olumlu deneyimlere sahiptir. Olumsuz bir yan etkisi yoktur, bu durum 3-4 aylıktan başlayarak her yaşta çocukla çalışmaya izin verir.

Ne kadar sürede sonuç beklenebilir ve görülebilir?

Bir değerlendirme yapıldığında genellikle ilk seanslardan sonra olumlu sonuçlar görülür. 

Ne kadar sıklıkta ve kaç seans alınması gerekmektedir?

JKA' ya başlamak için günde 1-2 seans şeklinde 5-8 günlük konsantre bir süre önerilir. İlerleme oranı değerlendirildikten sonra, devamı için bir program önerilir ve tartışılır.

JKA seansları sırasında ebeveynlerin çocukları ile birlikte olmalarına izin verilir mi?

Ebeveynler, JKA seansları sırasında odada ve çocuklarının yanında olmaları için desteklenir ve teşvik edilir. Bu çocuğa daha fazla güven ve destek verir ve duygusal olarak çocuğu sakinleştirir.

Seanslar bittikten sonra çocuğunuzla ne yapacaksınız?

Seanslarda çoğunlukla ebeveynlere tavsiyeler verilir ve seansları arasında kendi günlük yaşamlarında çocuklarıyla neler yapabileceği gösterilir. Ebeveynlerin normal erken gelişimi ve bu fikirleri kendi çocuklarına nasıl uygulayacaklarını daha iyi anlamaları için JKA eğitimi almaları birçok kez tavsiye edilir.